– تخلف «طاقچه»؛ از فیلتر عجولانه تا تذکر رییس جمهور! – لنگرخبر

به گزارش ایسنا، پس از آنکه ماجرای تخلف یکی از کارمندان «طاقچه» به فیلتر این پلتفرم منجر شد، جدل موافقان و مخالفان از بحث پیرامون این برنامه، به جدل درباره فیلتر کردن پلتفرم های بومی و فناورانه در شرایط تحریمی تبدیل و وارد فاز دیگری شد و تا آنجا پیش رفت که امروز (۱۰ مردادماه) وزیر ارتباطات در توییتی نوشت که شخص رئیس جمهور با این روند مخالف بوده و تذکر داده است. همچنین سخنگوی قوه قضاییه می گوید دستوری مبنی بر پلمب یا توقف فعالیت هیچ پلتفرمی صادر نشده است؛ در کنار این کلاف سر در گم، بسیاری معتقدند پلتفرم «طاقچه» می توانست با توصیه دلسوزانش و با انتشار یک توضیح رسمی، ماجرا را به شکل دیگری مدیریت کند.

ماجرای از کجا شروع شد؟
اواخر هفته گذشته بود که عکسی منتسب به کارمندان پلتفرم «طاقچه» منتشر و حاشیه ساز شد. انتشارات به نشر وابسته به آستان قدس رضوی اولین انتشاراتی بود که اعلام کرد از این پس نسخه الکترونیک کتاب های خود را در این اپلیکیشن عرضه نمی کند و سپس چند انتشارات دیگر هم که عمدتا کتاب های مذهبی منتشر می کنند از قطع همکاری با این اپلیکیشن خبر دادند. 
انتشاراتی هایی مانند به نشر، جمکران، سوره مهر حوزه هنری، دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب، امیرکبیر و… در بیانیه های شان گفته بودند که این تصمیم را گرفته اند چون اپلیکیشن «طاقچه» حاضر به توضیح یا عذرخواهی درباره موضوع نشده است و از آن خواستند که زودتر در این باره روشنگری کند.
تا اینجای ماجرا، موضوع با بیانیه های ناشران و به صورت صنفی جلو می رفت و رسانه ها و کاربران در شبکه های اجتماعی بحث های داغی را در این باره داشتند تا اینکه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم به ماجرا وارد شد.
محمدمهدی اسماعیلی چهارشنبه چهارم مرداد در حاشیه جلسه ه‍یئت دولت گفت: «آنهایی که مجوزهایشان از وزارت ارشاد است، مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی در وزارتخانه مستقر است و به آن رسیدگی می کند، حتما اخبارش را دو سه روز آینده مشاهده می کنید».
سپس قوه قضاییه اعلام کرد که برای کارمندان خاطی این شرکت پرونده تشکیل داده است و نهادهای دولتی مثل بنیاد سینمایی فارابی و خانه کتاب و ادبیات ایران هم بیانیه دادند.

بیانیه «طاقچه» که به جای آرام کردن فضا، آتش را شعله ورتر کرد!
در نهایت «طاقچه» در واکنش به این ماجراها بیانیه ای منتشر کرد؛ بیانیه ای که ظاهرا به جای آرام کردن فضا، آتش را شعله ورتر کرد!
«طاقچه» در بند اول بیانیه خود تاکید کرد که عکس حاشیه ساز خارج از فضای کاری این شرکت تهیه شده و پس از مراسم خداحافظی یکی از همکارانش بوده است. اما بندی که به نظر می رسد آتش را شعله ورتر کرد، بند سوم این بیانیه بود که فسخ قراردادها توسط ناشران را پذیرفته بود! هرچند، منتقدان درباره بند اول بیانیه نیز معتقد بود که توضیح «طاقچه»، به نوعی توجیه تخلف صورت گرفته است.
اما کمتر از ۲۴ ساعت بعد، وزارت ارشاد در بیانیه ای اعلام کرد که «سکوی ارائه دهنده کتاب های دیجیتال طاقچه تا کنون اقدام به دریافت مجوزهای قانونی از مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت فرهنگی این وزارتخانه نکرده است» و سپس تصریح شد که «ممانعت از فعالیت سکوهای انتشار محتوای فرهنگی بدون مجوز از وزارت فرهنگ» در دستور کار قرار گرفته است.
البته هنوز چند ساعت نگذشته بود که تصویر مجوز «طاقچه» از مرکز رسانه های دیجیتال که یکی از مجوزدهندگان تولیدات و اپلیکیشن های فضای مجازی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، در شبکه های اجتماعی منتشر شد!
بلافاصله نیز این اپلیکیشن به صورت ناگهانی فیلتر شد.

موضوع تغییر کرد؛ تنبیه متخلف یا فیلتر کردن یک پلتفرم؟
پس از این اتفاق، کاربران و حتی منتقدان قبلی این اپلیکیشن که معتقد بودند تخلف کرده و باید پاسخگو باشد، در شبکه های اجتماعی این سوال را مطرح کردند که چرا این برنامه بدون توجه به اینکه افراد زیادی اشتراک آن را خریداری کرده اند، بدون اعلام قبلی فیلتر شده است؟ همچنین این سوال مطرح می شد که چرا به جای توبیخ خاطی یا خاطیان، در شرایط تحریمی و فشارهای خارجی، یک محصول فناورانه بومی به طور کلی از حیّز انتفاع عمومی خارج می شود؟

از مخالفت صریح رییس جمهور تا موضع گیری قوه قضاییه
ماجرا وقتی جالب تر شد که روح الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی و فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور هم درباره فیلتر کردن این اپلیکیشن موضع گرفت و علاوه بر انتقاد از تخلف در موضوع حجاب، در توییتی نوشت: «اخیرا جریانی به دنبال آسیب زدن به اقتصاد دانش بنیان و فضای کسب و کار است. از فعالین زیست بوم دعوت می کنیم با همدلی از مسیر رشد کسب و کارها حمایت کنیم. سکو، کارخانه و… نباید تعطیل شود، تعطیلی به افرادی که از آن استفاده می کنند و همین طور به اشتغال و امید و تولید آسیب می زند. مدیران کسب و کارها برای اجرای قانون مسئولیت دارند و می بایست برای جلوگیری از تخلف در تعامل با تنظیم گران بخشی، اقدام کنند».
او همچنین تاکید کرد که «اگر عضوی از مجموعه ای تخلفی کنند، مدیران آنها باید تدبیر و در صورت لزوم برخورد کنند».
هنوز چند ساعت نگذشته بود که عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز تاکید کرد که «شخص رییس جمهور مخالف توقف جریان خدمت رسانی فناورانه و نوآورانه در بسترهای بومی است» و البته به صورت صریح درباره فیلتر اپلیکیشن موضع گرفت و گفت: «راه برخورد با کارکنان متخلف یک سکو، بستن آن سکو نیست».
زارع پور پا را یک قدم هم فراتر گذاشت و گفت که «رییس جمهور در این زمینه به مراجع مسئول تذکر داده اند. پیگیر حل موضوع هستم.»

اما این پایان ماجرای عجیب روزهای اخیر نبود! چون همزمان با معاون رییس جمهور و وزیر ارتباطات، سخنگوی قوه قضائیه نیز نسبت به موضوع واکنش جالبی نشان داد و در عین حال که تاکید کرد «پرونده قضایی برای این سکوها(ی متخلف در زمینه عدم رعایت قانون حجاب) در واحدهای قضایی مربوطه در قوه قضائیه تشکیل شده»، گفت که «اگر پلمب یا توقیف هایی در این زمینه صورت پذیرفته است بدون اطلاع و صدور دستور مربوطه از سوی قوه قضائیه بوده و ما تاکنون چنین دستوری مبنی بر پلمب اماکن یا واحدهای متخلف صادر نکرده ایم».

به گزارش ایسنا، ماجرای «طاقچه» و عملکرد یک یا چند نفر از کارمندانش در دو هفته گذشته به شکلی جلو رفته که در سال های قبل درباره رسانه ها و مطبوعات جلو رفته بود و چند سال طول کشید تا این اصل پذیرفته شود که تخلف یک فرد، دلیلی بر تعطیلی یک رسانه نیست. توییت ها و گفته های اخیر مسئولان دولتی و قضایی نشان می دهد عزم بر این است که در ماجرای طاقچه هم این موضوع لحاظ شود. ضمن آنکه نقل قول مستقیم وزیر ارتباطات از شخص رییس جمهور نیز می تواند بیانگر آن باشد که سیاست دولت در عین حال که به موضوع حجاب توجه دارد، تعطیلی کسب وکارهای فناورانه و بومی نیست.
انتهای پیام
نظر شما:
گنئئحخ

source

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *