– یک بام ودوهوای قانون مداری در تخریب خانه های ییلاقی تالش! – لنگرخبر

به گزارش خبرگزاری فارس از تالش، در روزهای اخیر اجرای حکم تخریب تعدادی از خانه های ساکنین بومی ییلاق کرمون تالش بازتاب های متعددی در فضای اجتماعی و رسانه ای منطقه داشته است.
هر چند نهادهای مربوطه موظف به اجرای حکم قانون هستند و اصل این اتفاق کاملاً قانونی بوده و ایرادی بر آن وارد نیست، اما شنیدن صحبت های ساکنین بومی منطقه و بررسی ساخت و سازهای مشابهه توسط مسؤولین نیز خالی از لطف نیست.

 
سال هاست مشکلات حوزه منابع طبیعی یکی از چالش های جدی مردم روستایی تالش شده، مردمی که هزاران سال است که در کوه های استوار تالش زندگی کرده و همواره به منابع طبیعی احترام گذاشته اند، این روزها اینگونه مورد بی مهری قرار می گیرند.
ساکنین بومی منطقه مدعی هستند که اسنادی از جمله پروانه چرای دام و تصاویر هوایی در دست دارند که نشان می دهد خانه هایشان را در اراضی پدری خود که صدها سال است به دامداری مشغول بوده اند، بنا کرده اند و این امر مورد بی توجهی منابع طبیعی و دستگاه قضایی قرار گرفته است.

آنها می گویند چطور می شود عده ای افراد غیربومی کاخ های آنچنانی در میان کوه ها می سازند و گاهی موفق به اخذ مجوزهای لازم نیز می شوند، اما بومیان نمی توانند در سکونتگاه های قدیمی خود یک کلبه چوبی بسازند؟
فارغ از ادعاهای ساکنین بومی منطقه که نیازمند پیگیری مسؤولین در سطح ملی و اصلاح برخی قوانین منابع طبیعی می باشد، نباید از بحث پیشگیری و نظارت بر ساخت وسازهای غیرمجاز غافل شد.
سؤال اینجاست چطور می شود در طول چند سال ده ها خانه در یک محدوده ساخته شده اما برای پیشگیری اقدامی از سوی نهادهای متولی صورت نمی گیرد؟

خانه قدیمی ییلاقی در منطقه با قدمت چند ده ساله
 
یکی از اهالی این روستا با اشاره به اینکه متأسفانه ما بومی ها به علت عدم صدور مجوزهای ساخت و ساز و تخریب خانه های خود مجبور هستیم برای تهیه معاش خود به شهر برویم و کارگری کنیم، مردم مجبور می شوند زمین های خود را به قیمت های ناچیزی به غیربومی ها بفروشند، اما جالب است همین افراد در منطقه ویلاهای آنچنانی می سازند و تخریب هم نمی شود.
جالب اینجاست که یکی از ساکنین بومی منطقه که خانه اش تخریب شد، مدعی بود که سند ثبتی دارد و حتماً از مراجع قضایی احقاق حق خود را پیگیری خواهد کرد.
هر چند حفظ اراضی ملی و جلوگیری از ساخت وسازهای غیرمجاز همواره یکی از مطالبات جدی رسانه ها بوده، اما در این میان نباید از حقوق ساکنین بومی منطقه که صدها سال است در این مناطق به دامداری مشغول بوده و سکونت داشته اند، مورد بی توجهی قرار بگیرد.
قطعاً ادامه این روند و بی توجهی به حقوق بومیان و دامداران منطقه و از سوی دیگر افزایش ساخت وسازهای غیرمجاز در دل کوه ها و جنگل ها چیزی جز ایجاد نارضایتی در بین مردم منطقه در پی نخواهد داشت و مصداق بارز هزینه تراشی برای نظام در این برهه حساس می باشد.
نظر شما:
گنئئحخ

source

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *