– تکمیل ظرفیت آزمون استخدام آموزگار تا پایان مهر – لنگرخبر

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مشکل کمبود معلم در سال تحصیلی جدید همانند سال های گذشته مشهود است و با ورود به دوازدهمین روز مهر، خانواده ها در شهر تهران از کلاس های درس بدون معلم و دو معلم برای بیش از 100 دانش آموز دوره ابتدایی خبر می دهند.
علاوه بر مشکلات همیشگی همچون کاهش جذب دانشجو معلم در دانشگاه فرهنگیان با وجود روند افزایش بازنشستگی معلمان که سرمنشأ کمبود معلم است، اما امسال روند برگزاری آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش و تأخیر در اعلام نتایج، مشکل کمبود معلم را تشدید کرد.
در حالی که طبق برنامه ریزی ها قرار بود 75 هزار معلم جدید از طریق دو آزمون استخدام آموزگار و دبیر و ورودی های دانشگاه فرهنگیان وارد مدارس کشور شوند اما همچنان در هفته  دوم مهر ماه مدارس دولتی کشور نتوانستند از وجود معلمان جدید بهره ببرند.
رضا مراد صحرایی؛ وزیر آموزش و پرورش در حاشیه جلسه هیئت دولت با اشاره به تأخیر در اعلام نتایج آزمون آموزگاری بیان کرد: 17 هزار و 500 نفر در این آزمون پذیرفته شدند و برای آن تکمیل ظرفیت خواهیم داشت و در این مرحله  نیاز است مجدد دفترچه صادر شود، پیش بینی ما این است تا پایان مهرماه تکمیل ظرفیت را کامل کنیم همچنین نتایج آزمون استخدام دبیر و هنرآموز هنوز  اعلام نشده است و دلیل کمبود معلم این است که هنوز نتایج یکی از آزمون های استخدامی به طور کامل اعلام نشده است.
وی افزود: در آموزش و پرورش کمبود سنواتی معلم وجود دارد و اگر بخواهیم آمار مبتنی بر استانداردها ارائه دهیم، حدود 200 هزار معلم کمبود داریم.
صحرایی بیان کرد: همکاران ما در این دوره کار ستودنی انجام دادند و در ماه های خرداد تا شهریور پیچیده ترین فرایند ساماندهی معلمان انجام شد همچنین 75 هزار معلم جدید جذب شدند و باقی کمبود را از طریق معلمان فعلی، به کارگیری بازنشستگان، دانشجویان سال سوم و چهارم دانشگاه فرهنگیان جبران می کنیم.
وزیر آموزش و پرورش گفت: آموزش و پرورش امسال 75 هزار ردیف استخدامی داشت که 25 هزار ردیف مربوط به دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی بود و دو ردیف استخدامی به جذب آموزگار،  دبیر و هنرآموز برای هنرستان ها اختصاص داشت.
کمبود معلم در این دولت ایجاد نشد
وی ادامه داد: اینکه می گویند در کلاس درس معلم نداریم باید اصلاح شود، همه آموزش و پرورش معلم هستند و رده شغلی همه از دبیر تا وزیر معلمی است بنابراین اگر کلاس درسی خالی است، سایر معلمان آن را تکمیل و کار تدریس برای دانش آموزان ادامه پیدا می کند تا معلم اصلی آنها ملحق شود.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه کمبود معلم در دو سال این دولت ایجاد نشده است، بیان کرد: کمبود معلم زمانی ایجاد شد که ظرفیت دانشگاه فرهنگیان که دانشگاه راهبردی نظام است به کمتر از 4 هزار نفر کاهش یافت و امروز آثار این سیاست غلط را در آموزش و پرورش مشاهده می کنیم، دولت سیزدهم امسال ظرفیت دانشگاه فرهنگیان را 20 درصد افزایش داد و سال های بعد این کار ادامه پیدا خواهد کرد.
انتهای پیام/
نظر شما:
گنئئحخ

source

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *